Suve alguse tegemistest

Taas ei tule juttu kahjuks juttu pitsidest vaid vastikust parasiidist
õunapuu-võrgendikoist
(Yponomeuta malinellus) kes sel aastal meie õunapuudele kolinud on.
eile märkasin et ka pihlakas ja toomingas on neile sobinud, kuid õnneks ploomipuud mitte.

Kuna me juba viimased 8 aastat mitte kunagi midagi kevadeti ei pritsi sest on vastumeelne mürki puistata ja samuti on hirm pritsida ka seetõttu et ei oska mürgipritsiga nii ringi käia et endale peale ei pritsi ega sisse ei hinga. Veelgi enam- ei teagi mis ja kust osta.

Huvitav mis nüüd edasi saab? Kas võrgustavad puud üleni ära nii et ühtegi õuna sel aastal ei saagi?
Pildi lisan õhtupoole kui vihm järele annab.

Kohe hakkavad õitsema pojengid. Roos millegipärast ei õitse eriti, elulõng on jõudsalt kasvanud, teine elulõng aga jäi ilmsesti talvele alla.

Igal aastal olen kasvatanud seemnest suvelilli, kuid sel aastal sain vaid 3 amplit kannikesi, kõik kallid Hortesest ostetud seemned osutusid nii kidurateks et neist ei tulnud midagi, varem olen kasutanud Soome suvipiha petuuniaid ja need on väga hästi õnnestunud.
Aga kuna kevad mul väga kiire siis ei jaksanud enam osta ega nendega mässama hakata maikuus.

Uudispeenrad on aga kiirest kevadest hoolimata- 6 suurt kastpeenart maasikatega millel juba marjad ka otsas ning kaks kõrvitsataime, selle kõige eest olen tänulik oma emale kes sellise kingituse meile tegi.

Ahjaa, marjapõõsad õnnestus ikka korda lõigata, lausa noorenduslõikusena, ja need kannavad nüüd rohkelt marju. Tugiraamistikku pole riskinud neile panna kuna meil on sel aastal pesakond kutsikaid kes aias jooksutuure teevad ja oht, et nad end teravate nurkade vastu vigaseks tormavad, on liiga suur.

Jõudsingi selle juurde välja, miks pole aega ei käsitöö ega aia jaoks – meil on sel aastal kauaoodatud ja plaanitud aasta (suure) pesakonna kutsikatega kellega tegelemisele veel kogu suvi kuni septembrini täitsa kindlalt kulub, juulikuust alates ka palju näitusereise, mille puhul on minu roll jääda koduhoidjaks mis tähendab veel topeltkoormust. Aga see kõik ongi vahva üle 5 aasta! Vaata meie tegemisi kenneli blogist.

Ja varsti on meil peres veel üks suursündmus saabumas nii et tegevust jätkub, kuigi pean tunnistama et käsitöö tegemise järele on mul nii kohutavalt valus igatsus et lausa haiget teeb. Haapsalu sall on varrastel ikka, aga pole selle kudumisest tavapärast rõõmu kui mõtted ikka kellal ja muudel tegevustel mis teha ootavad.
Mõned pildid õhtupoole.

 

5 Responses to Suve alguse tegemistest

 • Sellest oleks hirmus kahju küll, meil päris noori ei ole, noorimad vast umbes 9-aastased puud, aga kaks eelmsiel aastal istutatud noort ploomi on küll, õnneks nende küljes võrgustikupesasi ei paistnud, samuti muude ploomide peal, nüüd peaks siinkohal 3x üle õla…. ;)

 • Väiksem, noorem ja pirtsakam õunapuu jääb nende elukate tõttu igatahes rängalt põdema

 • Õnneks tulevad nendest “ussikestest” varsti liblikad ja õudus selleks aastaks läbi. Lehed söövad nad puudel küll ära, kuid vähemasti toomingad kasvatavad endale suve II pooleks uued ning hiljem pole arugi saada, et koi oleks üle käinud. Usun, et õunapuud on sama agarad lehekasvatajad. Aga seda, mis saab õuntest, ma kahjuks öelda ei oska. Teoreetiliselt ei tohiks midagi hullu nendega juhtuda, kasv ehk jääb kiduramaks?

 • Ma olen vahepeal toominga osas targemaks saanud – google abiga- ja olen sinuga päri et just toomingas see perepuu neile ongi, ja ilmselt veel miski 22 eri liigi aregupesaks. Meil on kinnistul vaid üks toomingas ja maha teda võtta ka ei raatsi – nii mõnusalt lõhnab kevaditi. No ja pihlakaid on ka suht palju meil. Uurisin ka feromooni püüniste kohta aga ei julge neid kasutada- sest mis saab siis kui mõni neist suure tuulega alla sajab puu otsast ja permanentselt mu afgaanide karvasse end sätib- see liim neil põhjas nimelt veega eemaldatav ei ole, ainult miskise bensiiniga. Aga no vaatab mis saab õuntest, kole on muidugi vaadata neid putukatest tulvil okste ümber mähkunud võrkusid – öäk :)
  See suursündmus on staatusega seoses küll jah:) Varsti-varsti:) Jõudu ja jaksu Teie perele ka ja kaunist suve!

 • Tead, mu meelest on just pihlakas ja toomingas nende vastikute koide tavaline elupaik, aga õunapuud sobivad ka. Loodan, et nad teil kõike nahka ei pane. Järgmisel aastal võid proovida biopüünistega
  http://www.feromoon.ee/#top. Ma kahjuks kommenteerida nende tõhusust ei saa, kuna olen igal aastal nende hankimiseks õige aja maha maganud – seega söön samuti mõningaid koitanud õunu :)

  See pere saabuv suursündmus tekitab uudishimu. Kas saad omale uue staatuse?

  Igatahes palju jõudu ja jaksu sulle ja su perele!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Archive
August 2020
M T W T F S S
« Nov    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31