Et miks sellistest üldse kirjutadagi?

Ma ei ole kunagi eriti armastanud sokke kududa, ja veel kõige hullem see et mu pere meespool nõustub kandma ainult neid “vanaaegseid päris sokke” nagu ta neid nimetab, mille kudumiseks ma kunagi ei raatsi aega maha võtta ja igav on neid kududa ka, eriti sooniku osa.
Aga vat kui on kiire kiire kiire aga kududa siiski tahaks ilma et mõttepoegagi kudumise peale saaks kulutada?
Nii saigi kaks, õigemini kolm paari suve jooksul valmis kootud.

Et millised tingimused siis mulle seatud on nende “vanaaegsete päris sokkidega” või mida see siis peaks tähendama kudumise mõttes?

 

No tegelikult lihtsalt on need sellised sokid mida mu vanaema meile alati kudus, mäletan neid nii kaua kui üldse midagi mäletan, alates 1960’datest siis, näiteks:

 

– kindlasti eesti villasest lõngast et päris külmadega neid ka palja jala peal kanda saaks, see eesti lõnga kerge karedus paneb külmaga vere ilusti käima
– sokivars peab olema suhteliselt pikk ning koelt tihe soonik
– sokikand tiheda koega kuid mitte lisaniitidest pungil, meie peres pole midagi lisaks sisse kootud, sest kui peene vardaga kootud, ja paare piisavalt kasutusel siis peavad kannad  vastu ka
– on tavaliselt valget või halli värvi olnud ja ühevärvilised
– kootud peenikeste varrastega 1,5 mmm või 1,75 mm

Nagu näete, kiusatus tapvalt igava sokikudumise elavdamiseks peitub igas neis tingimuses, aga ma ei andnud kiusatusele järele :)

Minul oli üks paar vanaema sokke kapipõhjas alles ja nii ma siis otsustasin ka vähemalt ühe paarigagi hakkama saada, see oli tõesti nagu et ” kas ma tõesti ei suudaks ühte paarigi valmis saada”. Tegelikkuses tuli kokku 3 paari, valged ja hallid ning üks pisike paar meie pisikesele lapselapsele, kootud varrastega 1,5 mm.
Valge paar sokke on kootud veel viimase vanaaegse kodus leidunud lambavillasega, beebi sokid on kootud Saaremaa valge villasega, mõlemad 2/8 nM.

Pisikesed sokid on pildil aurutamata ja triikimata, aga kui ma neid kohe siia ei pane siis pilti keegi ei näegi, no võibolla nõustub pisike preili neid ka oma jalas näitama jõulude aegu;)

Suuremaid pilte siin

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Archive
September 2023
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930